СЪВМЕСТНО ПИСМО НА ОРГАНИЗАЦИИТЕ НА EВРОПЕЙСКИТЕ ТВОРЦИ И НОСИТЕЛИ НА ПРАВА
Призив за пълноценно прилагане на Регламента за изкуствения интелект, за да бъде дадена възможност на творците и правоносителите да упражняват своите права в случаите на използване и копиране на защитени произведения за обучение на модели на изкуствен интелект
Брюксел, 29 октомври 2024 г.
Уважаеми членове на Европейския парламент,
Уважаеми изпълнителни заместник-председатели и кандидати за членове на Комисията,
Уважаеми представители на държавите-членки,
Обръщаме се към вас като широка коалиция от творци и носители на права, работещи в културните и творческите индустрии на ЕС, за да потвърдим подкрепата си за целите на Регламента за изкуствения интелект и да ви насърчим да промотирате и да следите неговото ефективно и точно прилагане.
Регламентът за изкуствения интелект е новаторски модел за етично и отговорно регулиране на AI, който поставя основата за най-добри практики на световно равнище. Ако се прилага ефективно, той ще спомогне за създаване на среда в ЕС, в която иновациите в областта на AI могат да се развиват по етичен и отговорен начин заедно с процъфтяващите културни и творчески индустрии в целия ЕС.
Като културни и творчески индустрии ние сме едновременно както съществена част, така и предпоставка за културното многообразие и свободата на изразяване в Европейския съюз. Инвестираме и възприемаме авангардни технологии (включително системи и продукти с изкуствен интелект от много години), стимулираме значителен икономически растеж в Европа и укрепваме конкурентоспособността на Европа в световен мащаб.
Въпреки това ни се налага да се борим с вредния подход на компаниите за генеративен изкуствен интелект, които използват нашето съдържание без разрешение, и то в индустриален мащаб, за да разработят своите модели на AI. Техните действия водят до незаконни търговски печалби и нелоялни конкурентни предимства за техните модели, услуги и продукти с AI, в нарушение на европейските закони за авторското право.
Прилагането на новия Регламент за изкуствения интелект предоставя много сериозна възможност за справяне с тези лоши практики и за гарантиране на отчетност в сектора на AI. Целта трябва да бъде постигането на здравословен и устойчив лицензионен пазар, който насърчава отговорните иновации в областта на AI и отговаря на основните принципи за лоялна пазарна конкуренция и за възнаграждения за творците и носителите на права, като същевременно ефективно предотвратява неразрешеното използване на тяхното творческо съдържание.
За да се постигне това, трябва да се придаде реален смисъл на предвидените в Регламента задължения - от задължението за доставчиците на модели с AI с общо предназначение да оповестяват публично достатъчно подробно обобщение на съдържанието, използвано за обучение на техните модели, до задължението тези доставчици да докажат, че са въвели политики за спазване на правото на ЕС в областта на авторските и сродните права. Както става ясно от самия Регламент за изкуствения интелект, тези мерки следва да дадат възможност на творците и носителите на права да упражняват правата си в случаите, когато модели на AI се обучават чрез „поглъщане“ и копиране на защитени с авторско право произведения.
Това е от съществено значение не само за запазване на стойността на европейското творческо съдържание на световния пазар, но и за да се гарантира, че свързаните с изкуствен интелект услуги генерират резултати, базирани на висококачествени, разнообразни и надеждни източници.
Ние подкрепяме стандартите в Регламента за изкуствения интелект, които трябва да позволят на културните и творческите индустрии да се развиват и да процъфтяват. Сега апелираме към вас да продължите усилията си за превръщането на тези стандарти в конкретни стъпки в предстоящия етап на прилагане на Регламента, за да се гарантира една справедлива рамка, в която иновациите в областта на изкуствения интелект в ЕС също така защитават и укрепват културните и творческите индустрии.
За европейските културни и творчески индустрии:
Европейските културни и творчески индустрии (КТИ) са сред най-иновативните сектори в ЕС. Нашата икономическа и индустриална сила е глобална. Освен създаването, производството и предлагането на културни произведения и услуги, които подхранват ежедневието ни, в европейските културни и творчески индустрии са заети над 12,9 милиони души в Европа, много от които в малки и средни предприятия. Нашите индустрии допринасят с над 934 милиарда евро добавена стойност годишно, което представлява 6,9 %* от общия БВП на ЕС.
Списък на подписалите организации:
AEPO-ARTIS е организация с нестопанска цел, която представлява 39 европейски организации за колективно управление на изпълнители от 29 различни държави. Броят на изпълнителите (музиканти, актьори и танцьори) от музикалния и аудиовизуалния сектор, представени от организациите-членки на AEPO-ARTIS, е повече от 650 000.
CEPI - Европейската асоциация за аудиовизуална продукция, е гласът на независимата продукция в Европа от 1990 г. насам. Днес CEPI представлява 19 национални асоциации за филмова и аудиовизуална продукция от 17 европейски държави, както и други организации като Паневропейската асоциация по анимация. Ролята на CEPI е да представлява интересите на независимите продуценти и да насърчава силен, независим сектор на филмовата и телевизионната продукция.
CEPIC - Центърът на фотографската индустрия обединява 600 фотоагенции и фотобиблиотеки в 20 страни в цяла Европа - както в рамките на Европейския съюз, така и извън него. Членовете на CEPIC включват големи и по-малки библиотеки със снимки, големи фотоинформационни агенции, художествени галерии и музеи, видео компании.
ECSA (Европейски алианс на композиторите и авторите на песни) представлява над 30 000 професионални композитори и автори на песни в 29 европейски държави. С 59 членуващи организации в цяла Европа, Алиансът се застъпва за интересите на творците на класическа музика (съвременна), филмова музика и музика в други аудиовизуални произведения, както и популярна музика.
ЕFJ - Европейската федерация на журналистите обединява 58 журналистически съюза и асоциации в Европа, представляващи 320 000 журналисти в тридесет и девет държави. EFJ подкрепя своите филиали за насърчаване на профсъюзите и за поддържане или създаване на среда, в която съществуват качество, журналистическа независимост, плурализъм, ценности на обществените услуги и достоен труд в медиите.
EMMA - Европейската асоциация на списанията медии представлява европейските медии за списания, на което днес се радват милиони потребители на различни платформи, обхващащи както хартиени, така и цифрови формати. EMMA представлява 15 000 издателства, публикуващи 50 000 заглавия на списания в цяла Европа в печатен и дигитален формат.
ENPA - Европейската асоциация на издателите на вестници е най-големият представителен орган на издателите на вестници в цяла Европа. ENPA се застъпва за 16 национални асоциации в 13 европейски държави и е основен партньор на институциите на ЕС и ключов двигател на дебатите за медийната политика в Европейския съюз.
EPC - Европейският съвет на издателите е група на високо равнище от председатели и изпълнителни директори на водещи медийни групи в Европа, представляващи компании, които са активни в новинарските медии, телевизията, радиото, дигиталните пазари, списанията, електронното обучение, базите данни и книгите. От 1991 г. насам общуваме с европейските законодатели по въпроси, които засягат здравето и жизнеспособността на журналистически ориентирани медии и издателски дружества в Европейския съюз, които поддържат свободата на изразяване, медийното многообразие и демократичния дебат.
EUROCINEMA - Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти има за цел да защитава и насърчава важната роля на филмовата индустрия и режисьорите в една политически и икономически интегрирана Европа.
EVA (European Visual Artists) представлява интересите на авторските колективни дружества за управление на визуалните изкуства. Под нейния покрив са събрани 32 дружества като членове или наблюдатели. Те управляват авторските права на близо 170 000 творци на произведения на изобразителното изкуство, илюстрацията, фотографията, дизайна, архитектурата и други визуални произведения. www.evartists.org
FEP - Федерацията на европейските издатели, представлява 29 национални асоциации на издатели на книги и научни списания от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство.
FERA (Федерация на европейските екранни режисьори) представлява филмови и телевизионни режисьори на европейско ниво, с 46 членуващи организации от 31 държави. Основана през 1980 г., FERA говори от името на повече от 20 000 европейски режисьори, представляващи техните културни, творчески и икономически интереси. https://screendirectors.eu
FIAPF - Международната федерация на асоциациите на филмовите продуценти включва 36 национални асоциации, представляващи продуценти на филми и аудио-визуални програми, включително 15 национални асоциации от ЕС/ЕИП. Членовете на федерацията участват в създаването, производството, маркетинга и в някои случаи разпространението на всички видове филми и/или други видове аудиовизуални продукции, вариращи от пълнометражни филми, късометражни филми, документални филми, телевизионни драми и друго аудиовизуално съдържание, в целия Европейски съюз чрез всички канали за разпространение.
GESAC – Основана през 1990 г., Европейската група на дружествата на авторите и композиторите представлява 32 от основните дружества за управление на авторски права (авторски дружества) в Европейския съюз, Исландия, Норвегия и Швейцария, които администрират правата и възнагражденията на повече от 1,2 милиона автори, композитори и писатели в различни сектори (музикални, аудиовизуални, литературни и визуални и графични изкуства) и музикални издатели. www.authorsocieties.eu
IAO е Асоциацията на националните организации, представляващи правата и интересите на изявените изпълнители в музикалната индустрия.
ICMP е глобалната браншова асоциация на музикално-издателската индустрия. ICMP представлява приблизително 90% от комерсиално издаваната музика в света. В него членуват 76 различни национални асоциации на 6 континента, както и големи и независими музикални издателски компании.
IFPI - Международната федерация на звукозаписната индустрия, е гласът на звукозаписната индустрия в световен мащаб. IFPI и нейната мрежа от национални групи представляват интересите на около 8000 членове по целия свят.
IFRRO (Международна федерация на организациите за права на възпроизвеждане) е международна независима организация с нестопанска цел, представляваща организации за колективно управление на текстови и графични материали (известни като организации за права на възпроизвеждане или RRO), сдружения на автори и издатели в областта на текстовете и произведенията, базирани на изображения. Тези организации администрират възпроизвеждането и други съответни права, включително някои цифрови права, от името както на издатели, така и на автори, включително визуални артисти. Със 158 члена в над 80 държави, IFRRO играе ключова роля в глобалната екосистема за авторско право. http://www.ifrro.org/
IMPALA е европейската асоциация на независимите музикални компании, представляваща над 6 000 музикални малки и средни предприятия. Мисията й е да развива устойчиво независимия музикален сектор, да връща повече стойност на артистите, да насърчава разнообразието и предприемачеството, да подобрява политическия достъп, да вдъхновява промяна и да увеличава достъпа до финансиране.
IMPF (Международен форум на независимите музикални издатели) е глобалният орган за търговия и застъпничество за независими музикални издатели по целия свят. IMPF помага за стимулиране на по-благоприятна бизнес среда в различни територии и юрисдикции за артистично, културно и търговско разнообразие за своите музикални издатели и авторите на песни и композиторите, които представляват. www.impforum.org
IVF - Членовете на Международната видео федерация са асоциации, представляващи бизнеси, активни във всички сегменти на филмовия и аудиовизуалния сектор в Европа. По този начин членовете на IVF участват в развитието, производството, маркетинга и разпространението на всички видове филми и аудио-визуални произведения, вариращи от пълнометражни филми, късометражни филми, документални филми, телевизионни драми и друго аудио-визуално съдържание, както и публикуването на такова съдържание на цифрови носители (DVD, Blu-ray и др.) и чрез всички онлайн канали, вариращи от транзакционни (TVOD/EST), абонаментни (SVOD) и базирани на реклами (AVOD и FAST) модели на разпространение.
NME е гласът на прогресивната новинарска медийна индустрия в Европа, представляваща над 2700 новинарски марки, онлайн и печатни, по радиото и телевизията.
SAA – Сдружението на аудиовизуалните автори е асоциация на европейските организации за колективно управление, представляващи аудиовизуални автори. Неговите 34 члена в 26 държави управляват правата на над 167 000 филмови, телевизионни и мултимедийни европейски сценаристи и режисьори. ССА подкрепя аудиовизуалните автори и насърчава културното многообразие чрез политики, които дават възможност за разпространение на произведенията на аудиовизуалните автори сред публиката. Ролята на дружествата е да предоставят лесен, законен достъп до тези произведения и да гарантират, че авторите получават справедливо заплащане, за да насърчат по-нататъшното творчество в полза на обществото. www.saa-authors.eu
STM е водещата световна търговска асоциация на научните и професионални издатели. Нашата мисия е да развиваме надеждни изследвания в полза на обществото. Членовете се състоят от над 140 организации, които са базирани в световен мащаб и включват академични и професионални издатели, научни дружества, университетски издания, стартиращи фирми и утвърдени играчи.
* Доклад на EUIPO относно отраслите с интензивно използване на правата върху интелектуалната собственост и икономическите резултати в Европейския съюз, 2022 г.